Festival tolerancije

U srijedu, 22. veljače 2018. godine učenici 7. c i 7. d razreda sudjelovali su u programu „Film i diskusija“ čiji je organizator „Festival suvremenog židovskog filma Zagreb“. Zanimljiv program se održao u sklopu 12. „Festivala tolerancije“ u „Centru za kulturu Trešnjevka“.

Cilj programa je, putem filma kao medija, i rasprave kao sredstva zalaganja pojedinca, povezanih u cjelinu, skrenuti pažnju mladima i razviti osjećaj za postojanje i oblike nesnošljivosti i obespravljivanja te ih time potaknuti na promišljanje i djelovanje. Program je uključivao prikaz pet kratkih dokumentarnih filmova pod nazivom „Isti, a različiti“. Radi se o nadahnjujućem opisu svakodnevnog života petero djece koja imaju određene fizičke, odnosno mentalne teškoće u razvoju (dijabetes, astma, Downov sindrom, slabovidnost i multipla skleroza), ali su unatoč tome uspješno uključeni u svoje sredine te se ističu svojim pozitivnim pristupom. Filmovi su učenicima ponudili snažno iskustvo i priliku za poistovjećivanje s likovima.

Nakon odgledanih filmova, učenici su mogli podijeliti svoje dojmove, iskustva i zaključke te razgovarati s osobama koje imaju određeni invaliditet (sljepoća, gluhoća i paraliza nogu) ili na neki drugi način imaju iskustva s pojedinim invaliditetom te su stručne u radu s osobama s teškoćama. Prisutni su tijekom rasprave naučili na koji način pristupiti osobi s invaliditetom, kako ponuditi pomoć, što je važno u komunikaciji s gluhima, na koje poteškoće nailaze u odnosu društva prema njima (nemogućnost zaposlenja, nerazumijevanje, nestrpljivost…). Učenici su pokazali veliko zanimanje postavljajući vrlo zanimljiva pitanja na koja su dobili ništa manje zanimljive odgovore (npr. o tome kako gluha osobe „čuje“ pjev ptica, kako gluha osoba svira u rock-bandu, što sanjaju slijepe osobe, može li gluha osoba naučiti govoriti, kako nas gluha osoba ipak može „čuti“…). Učenici su sudjelovanjem u programu iskustveno doživjeli kako je živjeti kao osoba koja se razlikuje od drugih, ali zahvaljujući pozitivnom stavu njih samih i njihove okoline, mogu biti i živjeti poput drugih.

objavio: Sandra Škarpa   datum: 23. 2. 2018.