Informatika kroz prošlost

Naglim razvojem informacijske tehnologije želja nam je u našoj školi formirati zbirku starih informatičkih predmeta pod nazivom „Informatika kroz prošlost“ kao dio edukacije za učenike naše škole, ali i učenike drugih osnovnih škola. Bio bi to stalni, moderni izložbeni prostor, temeljen na suvremenim muzeološkim praksama, koji će na kreativan način kroz izloške i digitalno uvesti naše učenike u svijet računalnog razmišljanja. Učenicima bismo stvorili poticajno okruženje za zabavu i učenje, mjesto gdje će prepoznati neizostavnu ulogu i značaj informacijske tehnologije u našim svakodnevnim životima, njezin evolucijski tijek kao znanosti koja je preokrenula načine na koje živimo, radimo, igramo se i družimo, a sve s ciljem upoznavanja posjetitelja s informatikom i digitalnom pismenošću. Namjera nam je uz stalni postav provoditi povremene tematske izložbe, obrazovne programe, cikluse predavanja i radionica, izdavanje tiskanih materijala. Veći dio računala održavali bismo dostupnima za rad, ali bismo prezentirali i nove tehnologije.

Cilj nam je osnivanjem zbirke ostvariti suradnju s roditeljima naše škole koji bi u tu svrhu donirali razne električne, elektroničke i mehaničke uređaje, te različitu opremu i literaturu vezanu uz našu tematiku. Predmeti koje bismo prihvatili su: računala, audiotehnika i videotehnika uz računala, mediji za pohranu podataka, softveri, razne elektroničke pametne spravice (gadgeti), elektroničke videoigre, igraće konzole, džepni elektronički uređaji (kalkulatori), literatura te sve vezano za retro računalnu tematiku. Posebice su nam zanimljiva kućna i školska računala proizvedena 80-ih godina u našim tvornicama.

Pozivamo vas da nam se pridružite u ostvarivanju našega projekta!

Ivan Sunko

objavio: Sandra Škarpa   datum: 24. 1. 2023.

« Svibanj 2024 »