Radionice iz radiokomunikacija

Radioamaterski klub „Hrvatska Flora Fauna„ iz Zagreba, organizira i priprema učenike naše  škole za Natjecanje mladih tehničara na školskom, županijskom i državnom nivou iz područja Radio komunikacija. Natjecanje provodi Hrvatska zajednica tehničke kulture u suradnji sa Agencijom za odgoj i obrazovanje.

Radiogoniometrija (ARG) je sportsko-tehnička radio komunikacijska disciplina koja koristi odašiljač, prijamnik, slušalice i kartu. Odašiljač se sakrije, a radiogoniometrist pronalazi odašiljač u određenom vremenu na određenim terenu.

Radionice se izvode sa temeljnim ciljem razvijanja i promicanja tehničke kulture, što uključuje stjecanje znanja i vještina iz STEM područja te razvoj motoričkih kompetencija, samostalnosti, kreativnosti, promišljanje i zaključivanje te buduće usmjeravanje djece na odabir tehničkih škola, a kasnije i tehničkih fakulteta.

Radionica iz područja Radio komunikacija obuhvaća tri glavne grupe aktivnosti:

1. Početna rješenja i izrada elektroničkih sklopova na univerzalnoj pločici, sa teoretskim upoznavanjem dijelova sklopa i elektroničkih komponenata te tehnički opis sklopa i izrada dokumentacije.

2. Radioamaterska goniometrija sa osnovnim teoretskim znanjem o radiogoniometriji. Praktični rad izvodi se u školskom dvorištu.. Ujedno na Radioamaterskoj goniometriji učenici komuniciraju i javljaju se preko radio uređaja- ručnih primopredajnika. Amaterska radiogoniometrija vezana je sa osnovama snalaženja djece u prostoru.

3. Priprema učenika iz znanja Tehničke kulture u području koje pohađa učenik u nastavi. Učenika priprema Učitelj-Profesor tehničke kulture uz pomoć mentora iz Radioamaterskog kluba „Hrvatska Flora Fauna“.

Radioamaterski klub „Hrvatska Flora Fauna“ posjeduje uređaje i alat koji je potreban za tečaj. Elektroničke dijelove za izradu sklopa zajedno će osigurati Hrvatski radioamaterski savez i Radioamaterski klub „Hrvatska Flora Fauna“

Cilj je  okupiti učenike koja su zainteresirana za elektroniku i radio komunikaciju u području njihova interesa, a kasnije i za radioamaterizam kroz daljnje tečajeve i kampove te im pružiti mogućnost stjecanja dodatnih znanja za radioamatere-operatore kroz Ljetni radioamaterski kamp Sljeme i Zvjezdano selo Mosor.

Ivan Sunko

Fotografije možete pogledati u Fotogaleriji.

objavio: Sandra Škarpa   datum: 30. 1. 2023.

« Svibanj 2024 »