Astronomska ljetna škola - Budi STEMfluencer

U sklopu međunarodnog projekta „Budi STEMfluencer“ učenici Osnovne škole Lučko pohađali su u periodu od  26. do 30. lipnja 2023. astronomsku ljetnu školu u Zvjezdarnici Zagreb.

Svrha edukacije je bila pobuditi učenicima zanimanje za astronomiju i srodne prirodne i tehničke znanosti kroz prikazivanje osnovnih znanja iz astronomije.

Predavanja popraćena atraktivnim prikazivanjima astronomskih sadržaja izvodili su istaknuti stručnjaci i znanstvenici iz područja astronomije, a teme su bile popularno-znanstvenog sadržaja, prilagođene predznanju učenika naše škole.

U sklopu predavanja učenici su upoznati sa ustrojem svemira, položajem Zemlje u Sunčevom sustavu, položajem Sunčevog sustava u našoj galaksiji te su dobili nove zanimljive informacije o svim planetima Sunčevog sustava i njihovim najvažnijim mjesecima, a i onima koju su to nekada bili poput Plutona koji je izgubio status planeta 2006. godine. Učenici su kroz šetnju gradom dobili priliku vidjeti dio Modela Sunčevog sustava u Zagrebu, koji prikazuje realan odnos planeta. Ovaj Model izradio je 2004. godine umjetnik Davor Preis te time Zagrepčanima omogućio put kroz sunčev sustav u vlastitom gradu.

Učenici su se kroz predavanja također upoznali s pojmom paralaksa te su kroz sudjelovanje na radionici naučili kako se pomoću paralakse može izmjeriti udaljenost do udaljene zvijezde. Učili su o Sunčevoj aktivnosti, pojavama na Suncu i njihovom utjecaju na Zemlju, a posebno im je zanimljiva bila astrognozija, grana astronomije koja se bavi prepoznavanjem zvijezda i zviježđa te drugih nebeskih tijela na nebu i orijentacijom uz pomoć zvijezda.

Osim navedenoga, kroz predavanja učenici su puno toga naučili i o našem vjernom pratiocu Mjesecu -  kako je nastao, kako uzrokuje pomrčinu Sunca i zašto se polako udaljuje od Zemlje zbog čega će u jednom trenutku biti toliko daleko od Zemlje da neće uzrokovati potpunu pomrčinu Sunca.

Učenici su se na kraju naučili i koristiti aplikacijom Stellarium koja prikazuje nebo u 3D prikazu, upoznali su se s principom rada teleskopa, kako ga rastaviti i sastaviti te naravno iz prve ruke vidjeli kako teleskop funkcionira promatranjem noćnog neba prilikom zanimljivog noćnog posjeta Zvjezdarnici.

Branimir Milačić

Fotografije mozete pogledati u Fotogaleriji.

objavio: Sandra Škarpa   datum: 3. 7. 2023.

« Svibanj 2024 »