Budi STEMfluencer - Posjet OPG-u za proizvodnju i preradu aromatičnog bilja

U sklopu projekta Budi STEMfluencer učenici sedmih razreda OŠ Lučko koji idu na izvannastavnu aktivnost Mladi kemičari u utorak, 28.11.2023., posjetili su obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo gospodina Zlatka Čanđara iz mjesta Šumećani kraj Ivanić-Grada. Gospodin Zlatko Čandžar bavi se proizvodnjom i preradom lavande budrovke.

Na terenskoj nastavi učenici su naučili nešto više o uzgoju lavande, njenoj žetvi te destilaciji. Destilacijom lavande gospodin Zlatko dobiva eterično ulje i hidrolat, a oba proizvoda koristi u svojoj prirodnoj kozmetici: kremama za lice, sapunima, krutim šamponima, balzamima za usne i melemima.
Među proizvodima se nalaze i bočice s eteričnim uljem i hidrolatom lavande, čajevi te vrećice punjene suhim cvjetovima lavande.
U posjeti OPG-a učenici su naučili puno o ljekovitim svojstvima bilja koji pomažu u ublažavanju mnogih bolesti i tegoba poput astme, alergija, migrene, artritisa i dr. Nadopunili su svoje znanje u proizvodnji krema i balzama za usne te naučili kako se procesom saponifikacije mogu dobiti sapuni.
Za kraj obilaska učenici su se počastili ukusnim keksima s lavandom koje im je ispekla gospođa Magda, supruga gospodina Zlatka te obišli polje lavande od kuda priča obitelji Čandžar i počinje.
Obitelj Čandžar je učenicima za uspomenu poklonila mirisne vrećice lavanda, a u ime Turističke zajednice Ivanić-Grada uručeno nam je i sjeme lavande.

Ana Ćurković

Fotografije možete pogledati u Fotogaleriji.

objavio: Sandra Škarpa   datum: 29. 11. 2023.