6. ADVENTSKO-BOŽIĆNI HUMANITARNI KONCERT

I ove godine, okupili smo se 15. prosinca 2016., u ovom svetom vremenu, svetom vremenu došašća ili adventa, na 6. Adventsko-božićnom humanitarnom koncertu u našoj školi. Vrijeme je ovo čežnje, iščekivanja, nade. Očekujemo dolazak Djeteta Isusa i pripravljamo se za najradosniji kršćanski blagdan – Božić. "Pripravite put Gospodinu, poravnite mu staze." – govori nam Evanđelje po Luki. (Lk 3,4) Tako i mi, već šestu godinu zaredom, želimo pridonijeti tom duhu svetog vremena priprave. Došašće je vrijeme koje može pokrenuti cijelu zajednicu i pridonijeti da Božić bude dan duhovne radosti i zahvaljivanja, dan okupljanja i dan pomirenja. Na ovim koncertima želimo vratiti iz zaborava ljepotu i bogatstvo starih hrvatskih adventskih i božićnih pjesama te sačuvati naš nacionalni kulturni identitet.

U ovom vremenu darivanja i pomoći, dobrih djela, pomirenja i ljubavi ‒ naš koncert je i humanitaran. Želimo pomoći onima kojima je pomoć potrebna te tako iskazati svoju ljubav prema bližnjima. U predvorju naše škole prodavale su se božićne čestitke i prigodni suveniri koje su izrađivali naši prijatelji iz Dječjeg doma sv. Josipa iz Hrvatskog Leskovca te učenici naše škole. Cijeli prihod od kupnje poklonit ćemo upravo njima, našim dragim prijateljima u Dječjem domu svetog Josipa u Hrvatskom Leskovcu. Časna sestra Katarina u ime Dječjeg doma svetog Josipa iz Hrvatskog Leskovca srdačno je zahvalila svima u dvorani i svima zaželjela puno Božjeg blagoslova.

U ovu večer divnom adventskom pjesmom "Klikujte sada zanosno" uveli su nas naši domaćini, zbor naše škole s profesoricom Snježanom Kovač. Zajedno s njima izviđači iz Stupnika upalili su Betlehemsko svjetlo. Svjetlo je simbol Božića i simbolizira dolazak Isusa, a njegovim rođenjem je bio obećan mir svim ljudima dobre volje. Paljenje i dijeljenje Betlehemskog svjetla podsjeća da ljudi dobre volje žele jedni drugima mir i dobro te da je zadatak svih nas širiti mir među ljudima. Naš školski zbor nas je počastio i božićnom pjesmom "Spavaj, sinko".

Uslijedio nam je već dobro poznati Zbor naših profesorica i djelatnica koje su također pridonijele božićnom duhu ove svečane večeri. Otpjevale su nam božićnu popijevku iz Jastrebarskog: "Hote, o ljudi sim".

U Župi sv. Ivana Nepomuka također radosno iščekujemo Božić. Župljani se okupljaju na misama zornicama i u molitvi i pjesmi isprepliću se osjećaji nade, čežnje i iščekivanja. Obratio nam se naš župnik velečasni Dubravko Škrlin Hren i naglasio važnost duhovne priprave za Božić. Posebno je pohvalio sve učenike i našu akciju prikupljanja namirnica za Župni Caritas i izrazio veliku zahvalnost na uspješnoj akciji.

I naši maleni iščekuju dolazak Maloga Isusa pa nam je pristigao i Dječji župni zbor "Ivanovi anđeli" pod vodstvom Mladena i Tine Krpan. Razveselili su nas dvjema skladbama: starom hrvatskom popijevkom "Visom leteć" te skladbom "Raduj se, Marija".

Bio je s nama i naš župni Zbor mladih Allegro koji su nedavno proslavili 15 godina postojanja pa smo im još jednom čestitali. Nas su počastili dvjema skladbama: adventskom pučkom popijevkom – "Poslan bi anđel Gabrijel" te božićnom međimurskom popijevkom "O, kakva to svetlost".

Stigao nam je i sjajan zbor – Vokalni ansambl "Breza" Osnovne škole Brezovica sa svojom voditeljicom profesoricom Renatom Ivoš-Krajina. Pridružili će nam se svojim odabirom božićnih tradicijskih pjesama i izrazili radost skorom dolasku Božića. Izveli su dvije skladbe: "Prva je vura" – božićnu tradicijsku iz Turopolja te "Veseli se Majko Božja" – božićnu tradicijsku iz Dalmacije.

Ovu večer uveličali su i naši dragi prijatelji – Zbor Prve katoličke osnovne škole u Gradu Zagrebu. I oni također iščekuju Božić i odlučili su Bogu darovati svoju budnost, marljivost, velikodušnost i radost, a sve kroz mala i svakodnevna djela dobrote i ljubavi. Zbor nam je izveo dvije skladbe: "Čuj, jasni glas odjekuje" te "Oj, djetešce, moje milo" u pratnji svoje voditeljice učiteljice Sande Car.

Nastupili su mnogi naši učenici, bivši, sadašnji i oni budući, izmijenile su se generacije, a izrazita nam je bila čast što su posljednji nastupili mladi u srcu – Zbor umirovljenika "Melisa", a njihova članica je naša draga profesorica geografije u mirovini Đurđica Regelja. Posebno toplo smo je pozdravili! Voditelj zbora i dirigent je gospodin Viktor Majerić, ujedno i harmonikaš, a gitarist gospodin Branko Brdar. Otpjevali su nam dvije skladbe: "Tiha noć" i "Radujte se, narodi" kada su im se pridružili svi zborovi.

Na kraju koncerta koji je vodila sjajna Lorena Bjelajac (5. d), riječima zahvale obratio nam se naš ravnatelj mr. sc. Pavo Šimović. Izrazio je veliku sreću što na jednom mjestu možemo vidjeti sve generacije učenika i učitelja u ovolikom broju. Izrazio je nadu da nas naše prelijepe božićne pjesme pozovu na mir i dobru volju, na duhovno zajedništvo s Bogom i ljudima. Još jednom je zahvalio svim zborovima što su uveličali ovu večer, a dvorana se pridružila gromoglasnim pljeskom!

Na dobro Vam došao Božić i Sveto Porođenje Isusovo!

Mila Pandžić, prof.

objavio: AZRA MEHIĆ   datum: 16. 12. 2016.

« Ožujak 2024 »