VUKOVAR – TERENSKA NASTAVA 8. RAZREDA

Učenici 8. razreda naše škole su 21. i 22. veljače 2017. u sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ posjetili Vukovar ‒ simbol stradanja, otpora, hrabrosti i rađanja novog života. Posjet je uključivao prisustvovanje predavanju o Domovinskom ratu i bitki za Vukovar. Učenici su u pratnji vodiča posjetili mjesta vezana uz povijest Vukovara i okolice, a potom i mjesta sjećanja vezana uz herojsku obranu grada Vukovara te stradanje Vukovaraca i branitelja grada: dvorac Eltz (Gradski muzej Vukovar), Muzej vučedolske kulture, rodnu kuću Lavoslava Ružičke, Vodotoranj, „kukuruzni put“ (dio „puta spasa“), križ podignut u čast svim poginulim braniteljima za slobodu Hrvatske na ušću rijeke Vuke u Dunav, podrum vukovarske bolnice, Spomen-dom „Ovčara“, masovnu grobnicu na Ovčari, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata i Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti („groblje tenkova“). Predstavnici škole su paljenjem svijeća ispred spomenika na Memorijalnom groblju odali počast svim poginulima u Domovinskom ratu, a svi su se pomolili na mjestu stratišta na Ovčari.

U sklopu Memorijalnog centra Domovinskog rata (prostor bivše vojarne 204. vukovarske brigade) učenici su razgledali nekoliko postava: „Sjećanje na Domovinski rat – bitka za Vukovar“, prikaz srpskih koncentracijskih logora „Stajićevo“ i „Begejci“, izložbu pješačkog naoružanja korištenog u Domovinskom ratu (standardni i ručno izrađeni pištolji, puške i razne eksplozivne naprave), izloške naoružanja na otvorenom (topovi, zrakoplovi, tenkovi, vojni brod...) i simulaciju bojnog polja „Ojačana brigada u obrani“. Učenici su tijekom slobodnog vremena imali priliku upoznati se sa središtem grada Vukovara koji je, usprkos svemu što se dogodilo, opet lijep i ima budućnost.

„Škola mira“ završna je etapa dvodnevne terenske nastave. Na početku predavanja učenike je pozdravio gospodin Zoran Šangut, ravnatelj javne ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“. Predavač u „Školi mira“ je bio mons. Vlado Košić, biskup sisački. Govorio je o važnosti oprosta i težnje za pomirenjem, ali i o pogubnosti prepuštanja mržnji i osveti. Pritom je naveo čuvene riječi zagrebačkog nadbiskupa, kardinala Franje Kuharića koje je izrekao na ruševinama petrinjske crkve svetog Lovre, 10. kolovoza 1991.: „Ako je moj protivnik spalio moju kuću, ja neću zapaliti njegovu! Ako je razorio moju crkvu, ja neću ni dirnuti njegovu, dapače, čuvat ću je. Ako je napustio svoj dom, ja neću ni igle uzeti iz njegova! Ako je ubio moga oca, brata, sestru, ja neću vratiti istom mjerom nego ću poštivati život njegova oca, brata, sina, sestre!“ Biskup Košić je naglasio da se pri pružanju ruke pomirenja i ponovne izgradnje narušenih odnosa istina ne smije prikrivati, zanemarivati i iskrivljavati. Istaknuo je i važnost kršćanskog pogleda na smisao križa, patnje i smrti jer nakon njih slijedi radost i utjeha novog života koji daje Bog.

Na samom kraju posjeta je održan kviz znanja tijekom kojeg su učenici iz više škola u napetoj i uzbudljivoj natjecateljskoj atmosferi, uz bučnu navijačku podršku, pokazali koliko su naučili tijekom svog posjeta Vukovaru – „gradu heroja“.

Spomenuti dobro osmišljeni program je učenicima omogućio odličan način da, slušajući svjedočenja sudionika tih događaja i obilazeći mjesta stradanja, uče istinu o Domovinskom ratu i obrani grada u kojem je obranjena i Hrvatska. Učenici su ovim posjetom potaknuti da suosjećaju s ljudima koji su proživjeli tragediju Vukovara te da se sa zahvalnošću, ponosom i poštovanjem uvijek spominju žrtve koju su podnijeli branitelji Vukovara. Naučili su da tu svoju zahvalnost najbolje mogu iskazati tako da dostojanstveno i kao pošteni, odgovorni i radišni građani cijene i ispravno žive u teško stečenoj slobodi te da svojim radom i čestitim življenjem doprinose procesu uspostave istinskog mira, uzajamnog povjerenja, suradnje i međusobnog poštovanja utemeljenih na istini i pravdi.

Dario Mišanec, prof.

objavio: AZRA MEHIĆ   datum: 27. 2. 2017.