Tiskovna konferencija o energetskoj obnovi OŠ Lučko

U utorak, 12. svibnja je u prostorima OŠ Lučko održana tiskovna konferencija o energetskoj obnovi OŠ Lučko. Uz domaćina, ravnatelja OŠ Lučko Pavu Šimovića, na konferenciji su govorili pomoćnica pročelnice Gradskog ureda za gospodarstvo, energetiku i zaštitu okoliša Melita Borić i voditeljica projekta Marina Džunić Matak.

Ravnatelj Šimović je istaknuo potrebu u važnost obnove objekta čiji stariji dio je izgrađen prije skoro 60 godina, koji izvana nije nikad obnavljan niti primjereno održavan od njegove izgradnje, a energetskom smislu je rastrošan. Bilo je potrebno najprije rješavati izuzetno zamršene imovinsko-pravne odnose. Paralelno s time ravnatelj je kontinuirano tražio od nadležnih da se odobri obnova objekta. Riješeni imovinsko-pravni odnosi bili su dobar temelj da se aplicira prema europskim fondovima za energetsku obnovu. Ravnatelj je pohvalio suradnju s Gradskim uredom za gospdarstvo, energetiku i zaštitu okoliša kao i s Gradskim uredom za obrazovanje. Rezultat te sinergije jest odobren projekt i sredstva za obnovu koja je u punom zamahu. Ravnatelj je također pohvalio izuzetno konstruktivnu suradnju s izvođačem radova, tako da je nakon uvođenja nastave na daljinu dogovorena intenzivnija dinamika radova.

Melita Borić je govorila o energetskoj obnovi objekata različite namjene u vlasništvu Grada Zagreba čijom se realizacijom planira smanjiti potrošnja energije, smanjiti emisija CO2 te promicati obnovljivi izvori energije. U taj projekt su uključena 134 objekta, a planirana investicija je u iznosu od 805 milijuna kuna. Izvori financiranja su uz gradski proračun sredstva iz EU fondova te povoljna kreditna sredstva. Do sada su prema riječima gospođe Borić završene obnove u 52 objekta čime je postignuta ušteda energije za više od 14. 200 MWh/ godišnje i smanjena emisija CO“ za više od 3.100 t/CO2 godišnje.

O konkretnom projektu u OŠ Lučko govorila je voditeljica projekta gospođa Marina Džunić Matak. Istaknula je da se projekt vrijednosti veće od 10 milijuna kuna provodi od travnja 2019. godine do listopada 2020. godine. Na cijeloj zgradi se postavlja toplinska izolacija, zamjenjuje se postojeća stolarija i bravarija sa visokoučinkovitom stolarijom i bravarijom. Također se mijenja kotlovnica. Bit će izvršena rekonstrukcija kotlovnice. Postojeći kotlovi će biti zamijenjeni kondezacijskim bojlerom. Za grijanje će se umjesto lož ulja koristiti prirodni plin. Na krovu će biti instalirana fotonaponska elektrana što bi moglo snabdijevati školu električno energijom tijekom cijele godine. Postojeća rasvjeta će biti zamijenjena štedljivom LED rasvjetom. Očekuje se ušteda toplinske energije za oko 80%. Primjenom mjera energetske učinkovitosti emisija CO2 bi se smanjila za 270, 42 t/godišnje te će školska zgrada biti u energetskom razredu B, a dvorana u energetskom razredu A+.

objavio: Nikolina Bradica Krlin   datum: 15. 5. 2020.

« Ožujak 2024 »